Radno vrijeme knjižnice:

UTORAK: 8 - 14 sati

SRIJEDA: 8 - 14 sati

PETAK: 8 - 12 sati

ONLINE KNJIŽNICA UVIJEK JE OTVORENA:

POSJETI NAS I NA FACEBOOKU:

Knjižnica OŠ "Antun Klasinc" Lasinja

Knjižničarka: Viktorija Tomšić, prof., mag. bibl.

Kontakt: viktorija.tomsic@skole.hr

KAčitaonica Vijest ima dokument u privitku

KAčitaonica projekt je koji se provodi u 8 knjižnica osnovnih i srednjih škola Karlovačke županije

Projekt je to promocije čitanja, knjige i pismenosti koji provode članice Hrvatske udruge školskih knjižničara (HUŠK), nositelja projekta, u svojim školskim knjižnicama.

Na otvoreni poziv knjižničarke Viktorije Tomšić iz OŠ „Antun Klasinc“ Lasinja, predsjednice Karlovačke podružnice HUŠK-a, projektu su se pridružile knjižničarke Ana Sudarević, OŠ Dubovac, Gordana Šutej, OŠ Ivan Goran Kovačić Duga Resa, Đurđa Ivković-Macut, OŠ Dragojle Jarnević, Darinka Vučković, OŠ Banija, Marija Košutić (zamjena Aniti Krivačić), OŠ Skakavac, i Karolina Hosu, SŠ Duga Resa i Prirodoslovna škola Karlovac. Projekt je kao nositelj Hrvatska udruga školskih knjižničara prijavila na Poziv za predlaganje programa javnih potreba u Kulturi Karlovačke županije za 2023. g. Povjerenstvo je prepoznalo kvalitetu projekta te potrebu za takvim projektom koji će poticati čitanje te je odobrilo financiranje u iznosu od 1.327,00 eura. Projektom je nabavljeno 116 primjeraka knjiga za različite uzraste učenika koje su distribuirane u ovih osam knjižnica. Knjige ostaju u trajnom vlasništvu školskih knjižnica te će ih koristiti i čitati nove generacije učenika. Pomoć pri nabavi knjiga i potporu  pružile su i knjižničarke Goranka Braim Vlahović, predsjednica HUŠK-a, te Vanja Jurilj, potpredsjednica HUŠK-a. Projekt je osmislila i pripremila prijavu Viktorija Tomšić.

Razvijanje ljubavi prema čitanju, kritičko razmišljanje i usmeno izražavanje učenika bili su glavni poticaj za osmišljavanje ovog projekta. Naravno, kronični nedostatak novih naslova i nedovoljno financiranje osnivača i Ministarstva znanosti i obrazovanja bili su također jedan od poticaja. Projektom je planirano održavanje čitateljskih klubova i radionica za učenike kroz koje se potiče čitanje, promišljanje, vježba usmeno i pisano izražavanje, razvija kritičko promišljanje  i iznošenje vlastitih stavova o pročitanome itd.

Kako bi knjižničarke bile spremne za provedbu, članovi Društva knjižničara Karlovačke županije kao partneri održali su edukaciju za vođenje čitateljskih klubova te tako osnažili školske knjižničarke da se upuste u novu pustolovinu. Tijekom školske godine 2022./2023. knjižničarke su s učenicima održavale sastanke klubova, a u studenom 2023. g. održana je završna svečanost u Ilirskoj dvorani Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu.  Završnom se svečanošću željelo prikazati što su učenici na sastancima klubova u svojim školama radili, koje aktivnosti u provodili te koje su knjige pročitali. Cilj je također preporučiti učenicima različite nove knjige za čitanje. Kako bi se što više ljudi upoznalo s projektom i njegovom provedbom, njegovo provođenje promovira se objavama na web stranicama škola, Društva knjižničara Karlovačke županije, Hrvatske udruge školskih knjižničara itd. O projektu se govorilo na Okruglom stolu „Zar je u daru spas?“ u veljači 2023. g. u organizaciji Županijske matične službe GK „Ivan Goran Kovačić“, Županijskog stručnog vijeća knjižničara Karlovačke županije te karlovačke podružnice Hrvatske udruge školskih knjižničara kao i na Županijskom stručnom vijeću knjižničara Karlovačke županije u kolovozu 2023. g. Projekt je prijavljen i kao primjer dobre prakse za predstavljanje na Proljetnoj školi školskih knjižničara 2024. g.

Viktorija Tomšić, prof., mag. bibl.

:: opširnije ::

objavio: Viktorija Tomšić  datum: 29. 11. 2023. 11:14