Izložba pisanica učenika 5. i 7. razreda

Učenici predmetne nastave su sudjelovali u radionici pisanica. Naučili su o tradicionalnoj izradi pisanica i istražili kojim tehnikama mogu sami izraditi pisanicu. Najčešće se za izradu koristio vosak, a neki su grebali po obojenim jajima i tako ih ukrašavali raznim motivima (cvjetovi, biljke, geometrijski uzorci..). Jaja su se bojala prirodnim bojama, najčešće su ih kuhali u ljuskama crvenog luka. Neki su pripremili i svoju pisanicu kojom su uljepšali svoj dom za Uskrs. Važna je  tradicija izrade pisanica za uskrsne blagdane. Pisanicama su se darivali zaljubljeni, a poklanjale su se i svim dragim osobama. Djeca su se znala igrati „tucanje jajima“, a pobjednik je onaj čije jaje ostane neoštećeno. Pisanice su se nosile na blagoslov jela u crkvu, ali ove godine blagoslovili smo jelo i pisanice kod kuće u molitvi.

objavio: Mario Zovkić   datum: 30. 4. 2020.

Priloženi dokumenti:
Za ucenike o novom virusu.pptx

« Veljača 2021 »

Značajne ustanove